[cygallery link=“file“]Černá orchidej, mahagonový strom, druhý největší bariérový útes, více jak 8 rozdílných kultur a jedna z 10 ti nejlepších potápěčských lokalit na světě ……. jedním slovem BELIZE.
Připravili jsme pro Vás další velice lákavou plavbu v karibské oblasti. Tentokrát se vydáme do Střední Ameriky a na palubě pohodlné jachty nebo katamaránu, prozkoumáme východní pobřeží Honduraského zálivu, které je lemováno skupinou písečných ostrůvků a korálových útesů, známých pod společným názvem Bariéra Belize – druhý největší bariérový útes na světě. Exotická destinace Belize je vhodná nejen pro zkušené jachtaře, kterým nabízí stylovou plavbu s dobrým východním větrem o rychlosti 15 až 20 uzlů, ale též pro ty nezkušené, kterým nabízí mírné plavební podmínky se spoustou destinací jak na vodě, tak na souši.
Belize rozkládající se mezi Mexikem a Guatemalou je skutečně nedotčené místo a nabízí vše, co si lze představit – nádherné tyrkysové vody souostroví složené z více jak 400 ostrovů a korálových atolů s nepřeberným množstvím pláží a zátok v ústraní, neuvěřitelné množství nad i pod hladinou moře volně žijících živočichů, okouzlující města a přátelské obyvatele, mayské zříceni a Aztécký vliv, úžasné šnorchlování a potápění.
HISTORIE:
Území Belize bylo součástí mayské říše a vzkvétala zde mayská kultura. Poté se zde usadili Španělští dobyvatelé, kteří zemi prohlásili španělskou kolonií. Vzhledem k nedostatku zdrojů, jako jsou např. zlato a silné obraně ze strany Yucatanu, se rozhodli zemi opustit. V 17. století se zde začali usídlovat Britové, kteří území postupně ovládli. V roce 1981 Belize získala svou nezávislost a stala se členským státem Commonwealthu.
PŘÍRODNÍ PODMÍNKY:
Většinu území pokrývá pobřežní nížina, pouze na jihovýchodě se zvedají Maya Mountains – nejvyšším vrcholem je Doyle´s Delight, sahající do výšky 1 124 m. Pobřeží je lemováno písečnými ostrůvky a korálovými útesy, známých pod společným názvem Bariéra Belize – druhý nejdelší bariérový útes na světě lemující více jak 386 km pobřeží (zapsán do světového dědictví UNESCO). Nízká populace a přibližně 23 tisíc km² nerozdělené půdy, poskytuje ideální domov pro více než 5000 druhů rostlin a stovky druhů zvířat včetně pásovců, hadů, papoušků, opic, jaguárů a dalších. Na svazích Maya Mountains vznikla první rezervace na světě pro volný odchov jaguárů. Tropické klima pod vlivem severovýchodních pasátů. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 23 C až 28 C.
KULTURA A OBYVATELÉ:
Belize je nejméně lidnatou zemí Střední Ameriky, ale je reprezentováno více jak 8 rozdílnými kulturami, které představují pestrou kuchyni, rozdílné osobnosti s řadou tradic a zvyků. Výsledkem harmonická směsi Mayů, Kreolů, Mesticů (míšenec bělocha a indiána), Garífunů, východních Indů, Mennonitů, Arabů a Číňanů je jedna z nejklidnějších zemí této oblasti. Mayové jsou považováni za první známé obyvatele Belize a je považováno za srdce Mayské civilizace ve střední Americe.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA:
AMBERGRIS CAYE – největší ostrov Belize. Ostrov je přibližně 40 km dlouhý a 1,6 km široký. Na ostrově se nachází největší a zároveň jediné město San Pedro. Dlážděné ulice rušného města nabízejí široký sortiment barů, restaurací a obchodů.
CAYE CAULKER – malý vápencový korálový ostrov vzdálený cca 1 Nm od bariérového útesu, vyzařující ležérní a uvolněnou atmosférou, známý pro svou tradiční výrobu dřevěných plachetnic. Hurikán Hattie v roce 1961 rozdělil ostrov na dvě části, což nyní umožňuje proplutí do Karibského moře.
SOUTH WATER CAYE – největší chráněná mořská oblast nacházející se pouhých 10 mil od pobřeží.
LIGHTHOUSE REEF – THE GREAT BLUE HOLE – velká podmořská propadlina kruhového tvaru o průměru více jak 300m a hloubkou 124m. Tato oblast byla vyhlášena jednou z deseti nejlepších potápěčských lokalit na světě.
RENDEZVOUS CAYE – neobydlený ostrov ležící přímo na bariérovém útesu, je jedním z nedotčených klenotů Belize.
PLACENCIA – nádherná rybářská vesnice s přibližně 600 obyvateli, nacházející se na špičce 30 mil dlouhém a úzkém poloostrově. Za posledních 10 let prošla vesnička modernizací a nyní nabízí příjemné restaurace, kavárny a obchody.
DANGRIGA – hlavní město Stann Creek distriktu a také největší město v jižním Belize, které je domovem etnické skupiny Garífunů – potomci otroků a místních Karibů, kteří si udrželi africké hudební a náboženské tradice.
BELMOPÁN – hlavní město Belize.
CIUDADE DE BELIZE – největší přístav, finanční a průmyslové centrum. Do roku 1961, kdy bylo 75% města zničeno hurikánem Hattie, bylo hlavním městem Belize.
SAN ANTONIO VILLAGE – vesnička, ve které je možné strávit den s Mayskou rodinou. Stanete se součástí každodenních činností, jako jsou například výroba hliněných nádob, příprava tortill, zemědělství, pokrývačství, učení tradiční medicíny a v neposlední řadě Marimba muziky.
CERROS – jediná Mayská oblast nacházející se na pobřeží – vyzařující pohodou a klidem. Oblast je především pro ty, kteří si raději vychutnávají chůzi mimo vyšlapané stezky.
ALTUN HA – ruiny starého mayského centra, rozkládající se přibližně na 8 km², jsou strategicky umístěny asi 10 km od pobřeží Karibského moře. Navzdory své malé velikosti, byl ve své době hlavním obřadním a obchodním centrem. V roce 1968 zde byl objeven slavný nefrit – Jade Head.
CARACOL – ve své době největší Mayské centrum v Belize, rozkládající se přibližně na 200 km², poskytovalo domov přibližně 150 000 obyvatelům. Caracol se může pochlubit 53 monumenty vytesanými z kamene. Zde též naleznete „Caana“ – nejvyšší chrám Belize, který dosahuje výšky přes 43 metrů.
V PŘÍPADĚ VAŠEHO ZÁJMU NÁS PROSÍM KONTAKTUJTE, RÁDI VÁM DOPORUČÍME VHODNÝ TERMÍN A VYHOTOVÍME CENOVOU KALKULACI.
Nejnovější komentáře