V loňském roce jsme odstartovali první ročník karibské regaty, která se nesla v duchu příznačného životního stylu označovaného jako „laissez-faire“ (nechte být, nechte plynout …). Letos jsme učinili několik malých změn v harmonogramu a ve spolupráci se společností Yacht Charter pro Vás připravili druhý ročník pohodové plavby ve flotile. Regata bude opět po dobu 14 dnů proplouvat karibským mořem mezi Martinikem a Grenadou.  Samozřejmostí je návštěva Tobago Cays. Oblast, která byla vyhlášena národním parkem a je považována za korunovační klenoty

Grenadin. Během naší flotilové plavby navštívíte skalnaté ostrůvky s kaktusovým porostem, ale i ostrovy porostlé deštným pralesem nabízející bezpočet odstínů zelené barvy, korálové útesy s neuvěřitelně průzračným tyrkysovým mořem, pláže s velmi jemným bílým pískem, ale i černým sopečným, hlavní městečka s bohatou architekturou, ale i jednoduché obydlí uprostřed deštných pralesů sopečných kopců. V neposlední řadě ve Vás plavba vyvolá soutěživost a vzrušení spojené s jachtingem.
Plavba je určena především pro ty, kteří touží poznat karibské ostrovy z paluby lodi. Nezáleží však na Vašich zkušenostech s jachtingem, regaty se může zúčastnit i úplný začátečník.

Ostrov Martinik je ideálním místem pro start regaty, která se bude dále přesouvat jižně na Svatou Lucii, Svatý Vincent. Tato část ostrovů je převážně sopečného původu a plachtění na pasátových větrech je nenáročné, ale zároveň velmi rychlé. Pasátové větry vanou od Evropy a v oblasti Karibského moře dosahují síly až 20-25 uzlů. Poté se regata přesune jižně na ostrovy Grenadines, zejména na Bequia, Mayreau, Tobago Cays a Union Island.

DOPRAVA :
letecky z Prahy na Martinik s přestupem v Paříži. Odlet je obvykle v ranních hodinách a letadlo dosedá na mezinárodní letiště Lamentin na Martiniku v odpoledních hodinách. Na letišti na nás bude čekat autobus, která nás zaveze do městečka Le Marin, vzdáleného od letiště cca 40 km. Po příjezdu do mariny budou posádkám přiděleny jachty. Sobotní večer bude určen pro odpočinek po náročném letu a návštěvu místních restaurací a barů. Marina
nabízí veškeré vybavení (sprchy, toalety, restaurace, supermarket).
V neděli dopoledne proběhne převzetí lodí od charterové společnosti, zjištění a nahlášení všech závad. Před odpoledním vyplutím bude ještě dostatek času na nákup nezbytného proviantu na plavbu. Odpoledne se pak přesuneme do zátoky u městečka Sainte-Anne. Sainte-Anne je nejjižněji položeným městečkem na Martiniku a je obklopeno křišťálově čistým mořem s prostornými plážemi s bílým pískem. Volný čas lze trávit koupáním, šnorchlováním nebo návštěvou malebného městečka, které nabízí nejen bary a restaurace, ale i spoustu obchůdků se suvenýry. Zátoka je ideálním místem pro seznámení se s lodí a k přípravě na start první etapy.

HARMONOGRAM A ČASOVÝ PLÁN REGATY :
18.1.2014 – odlet z Prahy
19.1.2014 – převzetí lodí – příprava na vyplutí
20.1.2014 – první etapa  30 nM (cca 6 hod. plavby)
21.1.2014 – volný den
22.1.2014 – druhá etapa  35 nM (cca 6 hod. plavby)
23.1.2014 – třetí etapa  15 nM (cca 3 hod. plavby)
24.1.2014 – volný den
25.1.2014 – čtvrtá etapa  25 nM (cca 5 hod. plavby)
26.1.2014 – volný den
27.1.2014 – volný den
28.1.2014 – pátá etapa  25 nM (cca 5 hod. plavby)
29.1.2014 – šestá etapa   20 nM (cca 4 hod. plavby)
30.1.2014 – sedmá etapa  25 nM (cca 5 hod. plavby)
31.1.2014 – osmá etapa  30 nM (cca 6 hod. plavby)
01.2.2014 – předání lodí, odlet do Prahy

Den 1. –  pondělí 20. 1. 2014
V 10hod. odstartuje první etapa závodu z nejjižnějšího cípu Martiniku. Před vyplutím proběhne informativní schůzka a společně vyplujeme ze Sainte-Anne na start první etapy závodu, který bude upřesněn pořadatelskou lodí. Trasa bude směrována jižně na ostrov Saint Lucia a cíl bude na severním cípu tohoto ostrova, v zátoce Rodney Bay. Předpokládané připlutí okolo 14hod. Po ukončení etapy poplujeme společně na jižní část ostrova, kde zakotvíme v zátoce u města Soufriere přímo pod dvoj vrcholem Velký a Malý Piton, které jsou hlavní dominantou ostrova. Zde je nutné vyřídit celní formality (povolení k plavbě v místních vodách a vstup na ostrov).  Kancelář je otevřena pouze od 8:00 do 17:00.
Den 2. – úterý 21.1.2014
Tento den bude volný a je možné ho trávit celý na souši. Soufriere je nazýváno duchovním centrem ostrova a tvoří protiklad turistickým lákadlům na severu ostrova. Město nabízí staré stavby, některé se stále dochovaným dřevěným zdobením. Hlavní lákadla této oblasti však leží za hranicemi města. Sulphur Springs – sirné vývěry, na kterých byly vybudovány
termální minerální lázně. Můžete si tak vychutnat malé horké bazénky uprostřed tropické bujné vegetace s koktejlem v ruce.  Dále je možné navštívit usedlost Morne Coubaril, která se nachází necelý kilometr od Soufriere. Zde je možné si prohlédnout stále činnou kakaovou a kokosovou plantáž a dozvědět se něco o původním životě na plantážích. Přibližně 20 min. chůze na jih od městečka, Vás zanešená pobřežní silnice dovede na tichou neudržovanou pláž Malgetout, která má výborné podmínky pro šnorchlování. Pokud budete pokračovat dále do strmého kopce, cesta Vás zavede k vodopádu, kde si můžete dát sprchu horké vulkanické vody.
Den 3. – středa 22.1.2014
Dnes nás čeká druhá etapa závodu. V 9hod. společně vyplujeme ze Soufriere směrem na jižní cíp ostrova, kde bude dle pokynů pořadatelské lodě odstartována druhá etapa směrem na ostrov Saint Vincent. Poplujeme kolem sopky Le Soufriere a malebného městečka Chateaubelair a závod bude ukončen u útesu Dark Head, kde bude již čekat pořadatelská loď. Poté společně poplujeme do zátoky Wallilabou – poklidná zátoka lemovaná pláží s černým pískem ohraničená vysokými útesy a skalní branou. Zde bylo točeno několik záběrů z filmu Piráti z Karibiku a doposud tu zůstalo několik kulis, které jsou i nadále využívány místními domorodci. V této zátoce žije pouze několik místních domorodců, ale dá se zde prožít velice zajímavý večer. Pro plavbu po Grenadinách je potřeba vyřídit další nutné celní nezbytnosti.
Den 4.- čtvrtek 23.1.2014
Ráno společně vyplujeme na jižní cíp ostrova, kde zakotvíme poblíž hlavního města Kingstown. Město je proslulé velkým počtem tržišť a je jedno z posledních míst v karibské oblasti, na kterém docházelo k překupování otroků. Velmi zajímavý pohled na Kingstown a jeho okolí nabízí pevnost Charlotte s 34 děly stojící ve výběžku severní části zálivu. Pevnost byla dokončená v roce 1805. Uvnitř pevnosti jsou malby, které vyobrazují historii ostrova. V 15hod. odstartuje třetí etapa závodu, která bude směřovat na ostrov Bequia. Naším cílem bude severní zátoka Admiralty Bay. Tuto zátoku osobně navštívila královna Elisabeth a domorodci si této návštěvy doposud velmi váží.
Den 5. – pátek 24.1.2014
Tento den bude opět volný a lze si půjčit motorky a vydat se na průzkum ostrova. U krajů Admiralty Bay jsou fantastická místa na potápění a lze si objednat profesionální kurz potápění. Vydejte se místním taxíkem na severovýchod ostrova na pláž Plantation Beach, kde si můžete vyzkoušet kitesurfing  nebo navštívit želví  farmu. Místní  bývalý rybář a potápěč založil farmu za účelem záchrany karety obrovské. Během své 12ti leté dobrovolnické práce vrátil do oceánu více jak 2000 želv. Bequia je též poslední karibský ostrov, kde je stále povoleno lovit velryby. Lov byl však omezen a místní smějí ulovit pouze 2 kusy ročně. Lov velryb je tradiční rituál a nenechá si ho ujít nikdo z ostrova.
Den 6. – sobota 25.1.2014
Po čase stráveném v příjemném jachtařském centru návětrných Antil se přesuneme dále na jih blíže ke korálovému moři. Čtvrtá etapa regaty bude opět odstartovaná v 10hod. v zátoce Admiralty Bay s cílem na ostrově Mayreau. Večer flotila zakotví na západní straně málo osídleného ostrůvku. Na ostrově je pouze jediné malé městečko, které nabízí několik málo restaurací a od kamenného kostela nad městečkem nádherný výhled na národní park Tobago Cays. Večer je možné strávit v restauraci nebo na pláži s klidnou průzračnou vodou a bílým pískem.
Den 7. – neděle 26.1.2014
Nedělní den si zpříjemníme plavbou z Mayreau na jedno z nejkrásnějších míst v Karibiku, Tobago Cays. Po zhruba hodině plavby se před námi otevře nádherná scenerie korálových prstenců, neuvěřitelně průzračné tyrkysové moře a všude se převalující vlny. Oblast byla vyhlášena národním parkem. Jachty zakotvíme přímo u korálových hlav v hloubce tří metrů a strávíme zde zbytek dne a noc. Je možné se koupat a potápět jak na bezpečné straně korálového útesu, tak i na návětrné straně Atlantického oceánu. Pro úplné dokreslení karibské atmosféry, se pořadatelé regaty rozhodli zorganizovat na nedalekém korálovém ostrůvku grilování na pláži … aneb lobster party. Domorodci pro nás připraví čerstvé langusty, ryby a ostatní místní pochutiny v tradičním kreolském stylu. A k  pití se samozřejmě bude podávat místní „rhumpunch“.
Den 8. – pondělí 27.1.2014
V dopoledních hodinách vyplujeme ze zátoky Tobago Cays směr Union Island, kde zakotvíme ve městečku Clifton. Clifton působí dojmem sněti nepřehledných uliček, ale vyzařuje z něj energie. Jen málo turistů zde zůstane přes noc, což má zvláštní vliv na město, které vypadá turisticky přitažlivě, ale večer se stane všedním městem, kde se dá prožít velmi zajímavý večer. Záleží však na náladě místních domorodců a jejich kapel.
Den 9. – úterý 28.1.2014
Bohužel se nachýlil čas návratu a musíme se vydat zpět na sever. V 10hod. odstartuje již pátá etapa závodu s cílem na ostrově Bequia. První etapa proti vlnám a větru, posádky si tak budou moci vyzkoušet své nabyté zkušenosti s karibským mořem. V místní restauraci se každé úterý pořádá grilování na pláži v karibském stylu. K poslechu a tanci hraje místní karibská skupina. V případě zájmu je nutné si místa rezervovat.
Den 10. – středa 29.1.2014
Dnešní šestá etapa odstartuje z ostrova Bequia směr Saint Vincent opět v 10hod. Cíl dnešní etapy bude v zátoce Buccament Bay. Zajímavostí této zátoky je pláž s bílým pískem a luxusní resort s bohatým večerním programem. Do zátoky doplujeme okolo 14hod., odpoledne lze trávit koupáním, šnorchlováním nebo se vydat místní dopravou do hlavního města Kingstown a navštívit botanickou zahradu, která je nejstarší na západní polokouli. Zahrada byla založena v roce 1762 pro pěstování koření a léčivých rostlin, v současnosti má podobu úhledně upraveného parku na ploše 8 ha. Nedaleko této zahrady roste chlebovník vypěstovaný z jedné z původních sazenic. První sazenice chlebovníku na ostrov dovezl kapitán William Bligh z Tahiti v roce 1793. Zahrada byla cílem jeho cesty na lodi Bounty již v roce 1789, plavba však skončila slavnou vzpourou. Chlebovník byl na ostrov přivezen jako levný zdroj potravy pro otroky.
Den 11.- čtvrtek 30.1.2014
V dopoledních hodinách společně vyplujeme na severní cíp ostrova, kde odstartuje sedmá etapa závodu směrem na Saint Lucia. Cíl této etapy bude v zátoce Pitons Bay. Po krátkém odpočinku se opět vydáme podél pobřeží ostrova na sever, kde zakotvíme v zátoce Rodney Bay. Večer lze navštívit restauraci Jambe de Bois, která se nachází v národním parku Pigeon Island. Zajímavostí této restaurace je pořádání jazzových koncertů. Zde je možné též kotvit v marině a doplnit pohonné hmoty.
Den 12.- pátek 31.1.2014
Dnes nás čeká závěrečná osmá etapa, která rozhodne o celkovém vítězi. Do domovské mariny nám zbývá posledních 35 nM. Závod bude odstartován v 10hod. s cílem v zátoce Saint-Anne. Po ukončení závodu se společně vydáme zpět do mariny v Le Marin. Zde proběhne závěrečný večírek se slavnostním vyhlášením vítězů karibské regaty 2014.
Den 13.- sobota 1.2.2014
Tento den je určen k předání jachet a k případnému vyřízení ztrát či závad vzniklých během plavby. Jachty musíme předat do 10hod. Odpoledne bude přistaven autobus a společně se přesuneme na letiště, kde už na nás bude čekat letadlo, které nás dopraví zpět do Prahy.

Pro více informací nás prosím kontaktujte na níže uvedených kontaktech.

Na Vaši účast se těší Ing. Pavel Strašil za Carib Yacht Sailing a Ing. Jiří Zindulka za Yachtcharter.