Po příletu do Norského města Tromso, které leží přibližně 400 km za polárním kruhem, nás majitelé charterové společnosti vyzvedli a zavezli do malé norské maríny vzdálené asi 15 km od Tromsa. Převzali jsme loď a nakoupili zásoby v jediném malém místním supermarketu. Jen zásoba piva byla o něco menší než obvykle, protože cena alkoholu je zde podstatně vyšší než ve střední Evropě. Poté jsme z maríny odpluli a zakotvili ve starém přístavu ve městě Tromso. Bylo milé zjistit, že se na Vás hned neseběhne několik výběrčích poplatků, ale že je možné zaplatit za stání v automatu na molu.

Vzhledem k počasí jsme byli nuceni změnit původní plánovanou severní trasu a vydat se na jih. Proplouváme fjordem, kde protiproud dosahuje až 4 uzlů, podél ostrova Senja. Nakonec kotvíme v malebném městečku Finnsnes, vzdáleném od Tromsa přibližně 40 NM. Počasí se trochu umoudřilo a občas prosvítá sluníčko, ale teplota se stále drží jen něco málo nad nulou. Na druhý den nám počasí opět nachystalo překvapení ve formě sněhových vloček, přesto vyplouváme směrem na Lofoty. Velkou výhodou severních plaveb je stále světlo, a tak není úplně nezbytné plánovat doplutí do cílové destinace. Naše dnešní plavba o délce 70 NM po fjordech a z části také na otevřeném moři končí na největším Norském ostrově Hinnoya, ve vesničce Lodingen.

I další plán doplout na Lofoty bylo nutné změnit kvůli nečekanému jižnímu větru. Po několika hodinách náročné plavby měníme směr a vplouváme do krásných a bezpečných fjordů. Naším dalším cílem je městečko Harstad, které je považováno za třetí největší město Severního Norska. Z Harstadu se vydáváme na ostrov Senja a kotvíme v malé rybářské vesničce Gryllefjord, která se nachází v hluboké zátoce, která nám poskytne klidnou noc. Tato oblast je též známá velkým výskytem velryb, bohužel nám se však žádnou zahlédnout nepodařilo. Ranní počasí napovídá, že naše rozhodnutí obeplout ostrov Senja ze severovýchodu nebude vůbec jednoduché. Plujeme ostře proti větru a dost často křižujeme v mělčinách, které jsou všude kolem. Vítr převyšující sílu 30 Beaufortů nás bohužel donutil změnit rozhodnutí a ostrov obeplout jižním fjordem. Počasí neustále měnilo naše plány, ale již po několika uplutých mílích se ukázalo, že naše rozhodnutí změnit směr bylo správné. Náhle a bez varování nám vypovědělo službu kormidlo, které se nám na pár hodin postaralo o zábavu. Zbytek naší Norské plavby byl již poklidný a podařilo se nám bezpečně vrátit zpět do Tromsa. Celkově jsme za týden upluli přibližně 280 NM.

Samosprávné území Tromso je známo pro své množství sněhu, které ještě v květnu dosahuje na některých místech až rekordních 240 cm, rozhodli jsme se uspořádat v příštím roce plavbu spojenou se skialpinismem.