Kuba

Ostrov zalitý slunečním světlem měří na délku 1 233 km a s rozlohou 110 000 km2 je největším ostrovem Velkých Antil. Ze severu je omývána Atlantickým oceánem, z jihu Karibským mořem. Má 12 miliónů obyvatel, k tomu odhadem další dva milióny v emigraci. Bouřlivá historie a jeho legendární krása činí tento ostrov mýtickým.

Kuba se člení do 15 provincií – Camaguey, Ciego de Avila, Cienfuegos, Ciudad de La Habana, Granma, Guantanamo, Holguin, Isla de la Juventud, La Habana, Las Tunas, Matanzas, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santiago de Cuba, Villa Clara.

Kryštof Kolumbus při jeho vylodění v roce 1492 prohlásil: „Toto je nejkrásnější země jakou kdo kdy viděl“.

Souostroví je složeno z hlavního ostrova, několika “Cayos“ a skalnatých ostrůvků. Kuba představuje obrovské množství zemědělských údolí, hor a nekonečné písečné pláže. Kubánská města nabízejí světově proslulé kulturní a architektonické bohatství.

Pro turistickou cestu na Kubu je třeba vízum (tzv. turistická karta), které v současnosti stojí 750 Kč; vízum lze získat na kubánské ambasádě, u letecké společnosti CUBANA a v některých cestovních kancelářích.

Elektrické napětí v síti je 110 V, zásuvky amerického typu (pouze v některých hotelích i 220 V), celý ostrov je pokryt telefonním signálem. Časový posun oproti ČR je – 6hod.

Existují zde dvě měny: CUC (tzv. konvertibilní peso) a CUP (národní peso); za CUCy seženete téměř vše, za CUPy téměř nic, platba v hotelích a obchodech jinou než domácí měnou (např. USD, EURO) není možná.

Žádné speciální očkování není třeba.

DOPORUČENÁ TRASA:

CIENFUEGOS

Koloniální město založeno v roce 1819, které se stalo důležitým obchodním centrem. Původně bylo budováno v neklasicistním stylu a přes různé pozdější vlivy zůstalo harmonickým celkem. Město je prvním a vynikajícím příkladem architektonického celku reprezentujícího nové ideje modernosti, hygieny a řádu urbanistického plánování 19. století v Latinské Americe.

Mezi významné budovy patří vládní palác (radnice), škola San Lorenzo, palác Ferrer.  Teatro Tomás Terry – divadlo vybudované mezi lety 1887-9. Jehož 950 sedadel v hledišti bylo vytesáno ze vzácného, pevného dřeva. Strop zdobí fresky od Camila Salay.

TRINIDAD (cca 40 nm)

Cestou je možné zastavit v Guajimico (cca 15 nm) – úzká zátoka v nádherném horském prostředí s malou hotelovou vesničkou. Zde je možný pěší výlet přírodní cestou k jeskyním.

Město bylo založeno v 16. století na počest Svaté Trojice a stalo se předmostím k dobývání amerického kontinentu. V době jeho největšího rozkvětu a bohatství (18. a 19. století), které plynulo z obchodu s cukrem, byly postaveny a do dnešního dne se uchovaly budovy, jako jsou palác Brunet nebo palác Cantero. Díky svému šarmu a krásně zachovalým uličkám je jedním z nejnavštěvovanějších kubánských destinací  (město spadá pod UNESCO).

Museo Histórico Municipal – místo kde je možné si prohlédnout bohaté zdobené neklasicistní pokoje patřící jednomu z místních otrokářů a majitelů plantáží Justo Canterovi.
Palác Brunet – zde je umístěno Museo Romanticko, které obsahuje nábytek z 19. století a spoustu čínského porcelánu.
Las Ruinas del Teatro Brunet – místo kde se předvádí afro-kubánská taneční představení a typicky kubánská hudba.

CAYO ZAZA DE AFUERA  (cca 45 nm)

Cestou na Cayo Zaza de Afuera je možné navštívit Cayo Machos de Fuera, kde je možné vidět leguány nebo se občerstvit v malé restauraci.

CAYO BRETON (cca 20 nm)

Malý ostrůvek oddělen několika úzkými kanály, označen majákem. Zde začínají „Gardens of the Queen“ téměř nedotčená přírodní rezervace. Zde najdete Karibik téměř beze změny, tak jak ho Kolumbus kdysi objevil. Tato oblast se stala rájem pro námořníky, rybáře a potápěče.  Ostrov je domovem plameňáků, želv, leguánů a také lobstrů, kteří se stanou vaší denní stravou. Říká se, že poklady ze starých dob pirátů jsou roztroušeny nejen po mořském dně, ale i po ostrově samotném.

CAYO CASIMBA – PUNTA DE BOCA GRANDE – CAYO CABALLONES (cca 25 nm)

CAYO LARGO

Tento malý písečný ostrůvek je součástí souostroví Canarreos, cca 50 km jižně od pobřeží Kuby a pro svou výhodnou polohu kdysi proslul jako základna karibských pirátů, přepadajících španělské lodě, plující z jihoamerických kolonií do Havany. Záznamy o výpadech z Cayo Largo proti španělským galeonám se dochovaly například v lodním deníku slavného piráta a ještě slavnějšího mořeplavce Francise Drakea.

24 km pláží obklopené nádherným korálovým útesem. Ostrov se nachází na okraji pevninského šelfu, kde se relativně ploché dno prudce láme a klesá směrem ke Kajmanskému příkopu (hloubka 7,1 km).

PLAYA SIRENA

Tato 2km dlouhá pláž bez jediného hotelu s jemným bílým pískem. Je to jediná pláž na které rostou palmy. Nachází se na západním konci ostrova a je chráněna před větrem, moře je zde obvykle velmi klidné.

Recif Ballanetos – Quinto canal

CAYO ROSARIO  – cca 2 hod

CAYO ESTOPA (30 min)

CAYO RICO

CAYO SAL

DOPORUČENÉ LODĚ:

Clipboard01Clipboard02
LAGOON 500, ROK 2012

Termín: únor 2016

Marina: Cienfuegos

Cena: 0.000,- EUR

ELAN 434, ROK 2010

Termín: únor 2016

Marina: Cienfuegos

Cena: 0.000,- EUR