Baleárské ostrovy

(španělsky Islas Baleares) – jedno ze 17 autonomních  společenství  Španělského království. Souostroví se nachází na západě Středozemního moře a skládá se ze dvou skupin  – vlastní Baleáry (hlavní ostrovy – Mallorca, Menorca a několik dalších menších ostrovů a ostrůvků) a Petyuských ostrovů (hlavní ostrovy – Ibiza, Formentera a několik dalších menších ostrůvků). Největším z ostrovů je Mallorca. Na ostrovech převažuje nížina, vyjma severního pobřeží ostrova Mallorca, kde se nachází relativně vysoké pohoří, jehož nejvyšším vrcholem je Puig Major (1364 m). Úředními jazyky jsou – katalánština a španělština. Rozloha ostrovů činí 4 992 km² (1% z celkové rozlohy Španělska. Počet obyvatel – cca 1 106 tisíc (2,3% z celkového počtu obyvatel Španělska).

DOPORUČENÁ TRASA :

MALLORCA
největší ostrov nejen z Baleár, ale také největší ostrov Španělska. Leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti přibližně 200 kilometrů od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3 648 km², je 110 km dlouhý a mezi 60 a 90 km široký. Jeho největším a zároveň i hlavním městem je Palma de Mallorca. Každoročně navštíví Mallorcu 12 milionů turistů. Místní obyvatelé se živí kromě cestovního ruchu i zemědělstvím a pěstováním vína. Na ostrově žije přibližně 1 milion obyvatel.

Nejzajímavější místa ostrova :
Valldemossa Charterhouse    – bývalá královská rezidence postavena začátkem 14.st, později přeměněna na klášter
Serra de Tramuntana  – pohoří zařazeno do UNESCA
Sóller  – přístavní městěčko spojené  s Palmou de Mallorca historickou železnicí
Cap Formentor  – nejsevernější sráz ostrova nabízející nádherný výhled
Port d´Andratx    – krásné přístavní městečko

PALMA DE MALLORCA
přístav a hlavní město nacházející se na jižním pobřeží ostrova. Palma je moderní město orientované na budoucnost, velice různorodé, dynamické a rychle se měnící. Nicméně, také se vyznačuje svým kulturním dědictvím, které je velice bohaté. Palma také velice úspěšně kombinuje tradici a modernu.

Nejzajímavější místa :
Castle de Bellver   – gotický hrad postavený na ruinách muslimské části města a do 20.st sloužil jako vězení. Nabízí neuvěřitelný výhled na zátoku a celé město Palma de Mallorca
Paseo Maritimo    – promenáda táhnoucí se podél zátoky v délce cca 4 km, plná nočního života, barů a restaurací. V noci je zde nádherný pohled na rozsvícenou katedrálu
Katedrála La Seo  – „katedrála  světla“ nádherná gotická katedrála dostavena v roce 1587
Bull Ring  – pouze pro silnější povahy!! Avšak i procházka po okolí stojí za to
Pueblo Español  – architektonické museum

PORT D´ANDRATX
městečko se nachází v jihozápadním rohu pohoří Sierra de Tramontana, nejdůležitější hory ostrova. Městečko je plné starých kostelů a úzkých uliček s romantickými restauracemi. Nedaleko od města se nachází ostrůvek Dragonera, který byl v roce 1995 vyhlášen za Přírodní park.

FORMENTERA
je relativně plochý  19 km dlouhý ostrov s rozlohou 82 km². Vzhledem k tomu, že je dosažitelný pouze lodí z ostrova Ibiza, podařilo se spojit turistiku s ochranou životního prostředí  a je tedy právem nazýván poslední středomořský ráj. Římané nazývali ostrov Frumentaria (úrodná) a díky půdě a zásobám vody byla využívaná pro pěstování obilí. Nabízí více jak 20 km pláží s bílým pískem a neuvěřitelnou kombinací azurově modré barvy.

IBIZA
spolu se sousedním ostrovem Formentera je hlavní součástí skupiny Illes Pitiüses  (název pochází od starověkých řeckých obchodníků a znamená „Borovicové ostrovy“). Svou rozlohou 571 km² je 3 největším Baleárským ostrovem. Ibiza je dosti členitá, místy s vysokými pobřežními útesy a nejvyšším podílem lesů (z Baleárského souostroví). Hlavním a největším městem je Eivissa. Ibiza byla do 60 let 20.st soběstačným ostrovem zemědělců a rybářů,   největší vývozní artikl byla sůl. Dnes je především živena turistickým ruchem, který představuje 98%   ekonomiky. Ibiza je známa především svými nočními kluby a navštěvována převážně  mladými lidmi.

EIVISSA
hlavní město ostrova je rozděleno do dvou hlavních částí „staré město Dalt Vila“  a  „ moderní část Eixample”.

Nejzajímavější místa :
Ibiza Castle  – hrad je složen z několika budov a stojí na samém vrcholu staré části města
Katedrála  – společně s hradem je to nejzajímavější monument města
Ibiza Port  – místo, kde začíná noční rušný život plné barů, restaurací a řemeslných jarmarků
Amnesia  – noční klub mající své disko kořeny 70 let, dnes je Mekkou  pro všechny taneční fanatiky. Zajímavostí tohoto klubu  je  Espuma party – taneční parket bude  pokryt pěnou s neuvěřitelnou atmosférou

SANTA EULALIA DEL RIO
třetí největší město na Ibize, které je velmi klidné bez bujarého nočního života. Ve městě se podél písčité pláže nachází krásná promenáda, která je lemována palmami. V okolí města je pak celá řada pláží, kde můžete příjemně relaxovat.

DOPORUČENÉ LODĚ :

Clipboard01Clipboard02
LAGOON 500, ROK 2012

Termín: duben – listopad

Marina: Palma de Mallorca

Cena: 0.000,- EUR

ELAN 434, ROK 2010

Termín: duben – listopad

Marina: Palma de Mallorca

Cena: 0.000,- EUR