Chorvatsko

Země českým turistům zaslíbená, i tak by se dalo nazvat Chorvatsko, zvláště pak jeho přímořská část. Jet na dovolenou k moři, kde jsou víc než obstojné pláže a spoustu slunce po celou sezonu, rozhodně nemusí být nějakým nesplněným snem. Naopak, pro peněženku je to cesta hodně přívětivá a když strávíte pár hezkých dní na jachtě nebo jiné loďce, určitě to bude nezapomenutelný zážitek, ze kterého budete čerpat energii na celý rok dopředu! Takže, kam se třeba můžeme podívat?

Okružní jízda na chorvatském pobřeží není jen Split nebo Zadar

Když začneme na jihu, přivítá nás sladký Dubrovník, čtyřicetitisícové město, které nabídne nejen procházku po historické pevnosti svatého Jana, ale také prohlídku kulis, kde se natáčela Hra o trůny. Zvláště noc je v ulicích historického města víc než úchvatná, ostatně jde spíše o pěší zónu. Když se vydáme o kus dál na sever a proplujeme kolem několika ostrovů, bude se na nás usmívat proslulá Makarská. 140 kilometrů dlouhé cesty bychom neměli litovat, zdejší sakrální památky jsou hodně zajímavé a patnáctitisícové turistické letovisko nepochybně zaujme také milovníky prvotřídních pláží. Celodenní výlet za nádhernou přírodou pak slibuje nedaleký národní park Biokovo, kde roste více než tisíc druhů rostlin, s trochou štěstí tu uvidíte i medvěda nebo vlka.

Chorvatsko na lodi – Jadran už na vás čeká!

Obrovským lákadlem je určitě historické město Split. Žije tu více než dvě stě tisíc lidí, stojí tu také palác proslulého římského císaře Diokleciána (respektive to, co z něj zbylo, ale je na svůj věk poměrně dost zachovalý). Město kromě spousty historických památek nabídne i skvělé sportovní vyžití, vychutnáte si potápění, horskou turistiku i jízdu na motorovém člunu nebo vodním skútru. Stačí tu jen na pár dnů zakotvit…

Šibenik, Zadar, ale klidně také národní park Kornati

Ať už patříte mezi milovníky architektury nebo nádherné přírody, vypravme se ještě kousek dál na sever. Třicetitisícový Šibenik je v červnu hostem Mezinárodního dětského festivalu. A Zadar, který je pátým největším městem Chorvatska, vám ukáže slavnou historii napříč staletími, nadvládu Benátek, Uher nebo habsburské dynastie. V národním parku Kornati, který zahrnuje skoro devadesát ostrovů, se pěstují olivy a najdete tu sedmdesát různých druhů živočichů – bohužel na ryby myslet nemůžete.

Zajímavým městem je určitě také Pula. Nabídne pohled na velmi zachovalý římský amfiteátr, svou letní rezidenci zde pravidelně navštěvoval Tito. Velice bohatý noční život, ale také koncerty nebo archeologické muzeum si určitě také zaslouží pozornost. Cesta napříč chorvatským pobřežím by pak určitě neměla opomenout Rijeku. A to nejen proto, že zdejší letní teploty překračují magickou třicítku.

Došli jste až sem? Zajímáte se o cestu Chorvatskem na lodi? Kontaktujte nás a můžeme společně naplánovat cestu, na kterou nezapomenete.